1$ =16TL OLACAK, HAZIR MISINIZ?

   

Çokmu komik ? değil efendim.  2018 yılında "mecburen" başladığı yeni ekonomik düzende Türkiye'nin pozisyon aldığı yolun sonunda ışık göründü. Nedir bu yeni ekonomik düzen?  Akışkan yabancı sermayenin etkilerinden arınmış yeni bir düzen.

Akışkan yabancı sermayeden kastım "sıcak para".  Türk finans piyasalarına kısa ve orta vadede yüksek kazanç peşine düşerek gelen sıcak paradan söz ediyorum.

2016 yılının ikinci yarısında başlayan sermayenin dışarıya akışı, 2018 yılında zirveye ulaştı. Ünlü rahip Bronson krizi ile de Türkiye Cumhuriyeti'ne bir ders verme aracına dönüştü.  Artık kendi kısıtlı sermaye kaynakları ile yaşamak zorunda kalan Türkiye, bir süre sonra bunun mümkün olabildiğini gördü ve oyun planı değişti.

    Mecburen başlayan bu düzen 2020 yılının son aylarından itibaren ise devlet politikasına dönüştü.  Bu tarihten sonra finansal sistemimize girmeye niyetli olan sermayeye şu mesaj verildi ;
     "gelme burada sana tatlı kazanç yok !!".
     Alınan yeni dış borçları ve borç niteliği taşıyan swap antlaşmalarını hatırlatmak istediğinizi duyar gibiyim.  Tekrar ediyorum, burada sözünü ettiğim devletin kontrolünde olmayan ve finansal piyasalarda işlem yapan, saatler içinde gelip rant elde ettikten sonra yine saatler içinde giden akışkan sermayeden bahsediyorum. 2021 yılının son aylarından başlayarak, hükümet bilinçli olarak faizi düşürüken yüksek kur hedefledi.  Hatta, olması gerekenden daha yüksek döviz kuru. 

    Haliyle döviz kurları aldı başını gitti. Enflasyon ise dünya çapındaki enflasyon baskısının da eklenmesiyle döviz kurlarını bile solladı.  Sabit gelirli ezildi mi ? EZİLDİ.  Çarşı pazar yangın yerine döndü mü ? DÖNDÜ.  İhracatcıyı bile memnun etmeyen kambiyo uygulamaları yapıldı mı? Yapıldı. Pekiyi başka ne oldu ? İhracat arttı.  Yüksek döviz kurlarının etkisiyle Türkiye ucuzladı. Kapasite kullanım oranları yükseldi. Turizm gelirleride yükselmeye devam ediyor. Yani çarklar dönüyor.  Geçmişte, Çin'den daha ucuzu geldiği için kapanan üretim tesisleri bugün tekrar hayata dönüyor. Post Covid-19 etkisinden dolayı dünya çapında talebi gerileyen kimi ürün gruplarını bir kenara bırakırsak,  hem sanayi hem hizmet sektörü rekorlara imza atıyor.

    Farkında mısınız  Türk Lirası artık FED'in faiz politikalarından göreceli olarak çok az etkileniyor. Bakmayın siz Dolar 18,50 oldu çığlıklarına.  Dolar yukarı değil bundan böyle aşağı gidiyor.

İyi de kardeşim , madem işler çok iyi gidiyor Dolar kuru neden düşecek?  Çok basit; seçim geliyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan çok iyi biliyor ki seçim öncesinde Dolar kuru düşerse , "Doları TUŞ eden başkan" olacak. Yapması gereken tek şey olağan dışı yüksek kura sebep olan bazı finans politikalarından vazgeçmek.  Ne zeman derseniz, bence Aralık 2022 doğru zamanlama olur.

PetPaylash.Com by Goeben.net 2022